Mini Sepet

0
">
  • Sepette ürün yok.

Pijama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

KUMAŞ SEÇİMİNE ÖNEM VERİN

Başlangıçta dikkat etmeniz gereken nokta; giydiğinizde teninize dokunuşu hoşunuza giden kumaşları tercih edin. Örnek olarak ipek kumaşının kayganlığından haz etmiyorsanız, ipek karışımlı kumaşlardan imal edilmiş pijamaları tercih etmeyin. Stratejik düşünün, giydiğiniz pijamanın gece boyunca vücut ısınızın korunmasına yardımcı olması gerektiğini göz önünde bulundurarak aşağıda belirtmiş olduğumuz kumaşlardan birinden imal edilmiş kumaşları tercih edin.

Pamuk: Yumuşak dokunuşlu ve rahat olmasının yanı sıra nefes alan dokusuyla hava dolaşımını kolaylaştırır. Ancak pamuklu kumaşlarda ısı yalıtımı iyi değildir, özellikle soğuk kış aylarında üzerinizde kalın bir battaniye veya yorgan yok ise üşümenize neden olabilir. Bunun ile birlikte pamuk nemi dışarıya atma konusunda da çok başarılı değildir, bu sebeple eğer geceleri fazla terleyen biriyseniz sizin için uygun bir kumaş olmayabilir.

İpek: İpeğin ısı kontrolü çok iyidir. Üşüdüğünüz zaman sıcak, terlediğiniz ve bunaldığınız zamanlarda vücudunuzu serin tutar. Lakin gerçek ipek kumaşlar çok pahalıdır ve kuru temizleme ihtiyaç duyarlar. Bunun ile birlikte ipek çok kaygan bir kumaştır, gece yatarken üzerinizden kayıp sizi rahatsız edebilir.

Ter Emici Kumaş Yapıları: Geceleri uyurken vücudunuz fazla ısınıyor, sık sık terliyor iseniz, ter emici pijamaları tercih edebilirsiniz. Bu tür kumaşlar teri vücudunuzdan uzaklaştırıp dışarı atacak biçimde imal edilmişlerdir. Vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olurlar.

Tiftik ve Yün Kumaşlar: Bu tür kumaşlar vücudunuzu sıcak tutmanın ötesine geçerler. Bununla birlikte yün, cildi tahriş edebilir, kaşıntıya ve gece uykunuzun bozulmasına neden olabilir. Ayrıca tiftik, hava dolaşımına izin vermez ve terlemenize neden olabilir.

Pazen: Soğuk kış aylarında pazen kumaşından yapılmış bir pijama aradığınız şey olabilir. Kumaşı rahat ve konforludur. Hava dolaşımına izin veren dokusuyla sizi fazla ısıtmadan sıcak tutar. Pazen pijamalar en sağlıklı uyku kıyafetleri arasında gösterilebilir.

 

DETAYLARA ÖNEM VERİN


Pijama alışverişi yaparken, kumaş türünden daha fazlasını hesaba katın. Beden ölçülerinize uygun modelleri satın almaya önem verin. Üstünüze oturan pijamalar yerine, üzerinizden düşen bir pijama uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Düğme ve kopça gibi unsurlar cildinizi tahriş edip, batarsa bu geceleri problem yaratabilir. Kısacası kendinizi rahat hissettiğiniz uyku kıyafetlerini tercih edin.

 

İlgili Diğer Başlıklar