Mini Sepet

0
">
  • Sepette ürün yok.

Lohusa pijaması nasıl olmalı? Gecelik mi, pijama mı?

Lohusayken gecelik mi giyilmeli, pijama mı? Renkleri illa pembe mi olmalı? Nasıl daha rahat ederim?

Hamileliğiniz boyunca hep daha rahat etmek istediniz, uykunuzun kaçtığı gecelerde bazen ne giyeceğinizi bilemediniz... Şimdi sırada lohusalık var, anneliğe ve bebeğinizle olan yeni hayatınıza alışmaya çalışırken de aynı şekilde kendinizi rahat ettirmeniz gerekiyor.

Lohusalıkta giyeceğiniz ev kıyafetlerinizi, pijamalarınızı ve geceliğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sizi terletmeyecek, sıkmayacak kumaştan yapılmış ürünler bulmanız olacaktır. Vaktinizin çoğunu evde geçireceksiniz ve her zamankinden daha hareketli bir ev hayatınız olacak. Aynı zamanda yaşadığınız hormonal değişimler nedeniyle zaman zaman çok sıcaklamanız, bazen anlamsızca üşümelere yakalanmanız da normal. Vücudunuzdaki bu değişimler nedeniyle vücut ısınız her zamankinden daha hassas olacak. Cildinizin nefes almasını engelleyecek türde kıyafetler sadece daha fazla terlemenize ve kendinizi daha rahatsız hissetmenize neden olacaktır.

Lohusalığın en önemli gündemlerinden biri de elbette emzirmek... Uzmanlar yeni doğan bebeklerin en az iki saatte bir ve 20 dakika boyunca emzirilmesi gerektiğini söylese de, pek az bebek böyle bir rutinde beslenmek ister. Özellikle emzirme düzeninizi oluşturmaya çalıştığınız ilk haftalarda sık sık emzirmeniz, emzirirken sizi ve bebeğinizi daha rahat ettirecek pozisyonlar denemeniz gerekecektir. Bu emzirme seansları esnasında giydiklerinizin de rahat olması işinizi çok kolaylaştıracak. Lohusalıkta giydiğiniz geceliğin veya pijamanın göğüs kısmının açılabilir olması, emzirme esnasında kıyafetinizi değiştirmenize ya da çıkarmanıza gerek kalmadan rahatça bebeğinizi beslemenizi sağlayacaktır.

Gecelik mi, pijama mı?

Aslında bu sorunun cevabını verebilecek olan yalnızca sizsiniz. Gecelikle rahat edebilen biri değilseniz, lohusalıkta da pijama tercih etmeniz yararlı olacaktır. Ancak sezaryenle doğum yaptıysanız, dikişlerinizin üzerine gelmeyecek yüksek belli bir pijama altı tercih edebilirsiniz ya da dikişler iyileşene kadar gecelikle biraz daha rahat edebilirsiniz. Eğer gecelikle daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız, lohusalığınızı gecelikle geçirebilirsiniz.

Lohusa pembesi her yerde!

Lohusalara yönelik üretilen ürünler genellikle açık renklerde, çoğunlukla pembe renkte olurlar. Ancak elbette siz kendi zevkinize göre bir renk ve desen seçebilirsiniz. Yalnızca küçük bir tüyoyu hatırlatmakta fayda var, açık ve ferah renkler, psikolojik olarak da daha sakin hissetmenize yardımcı olurlar. Fazla canlı renklerin beyni uyararak uykuya geçmeyi zorlaştırdığına dair de bazı araştırmalar mevcut. O nedenle içinize sinen pijamayı ya da geceliği bulduktan sonra ferah ve gözü yormayan renkleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

İlgili Diğer Başlıklar

Cevap ver

E-posta adresiniz gözükmeyecek. Zorunlu alanları lütfen doldurun. *