Mini Sepet

0
">
  • Sepette ürün yok.

Çamaşır yıkarken nelere dikkat etmek gerekir?

Çamaşırları daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için, çamaşır yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları var. Siz de çamaşırlarınızın eskimemesi, renklerinin solmaması için; dahası çamaşır yıkarken gereğinden fazla enerji tüketmemek için önerilerimize kulak verin.

 

Renklileri ayırın!

Çamaşır yıkamanın ilk kurallarından biridir; beyaz çamaşırlar renklilerle beraber yıkanmaz! Renkli çamaşırların içerdikleri boyalar, yüksek ısılarda çözülerek beyaz çamaşırları boyarlar. Koyu renkli çamaşırların arasına karışan bir beyaz çorabın kolayca griye dönebildiğine şahit olmuşsunuzdur. Çamaşırları ayırırken en sağlıklı yöntem, tüm çamaşırlarınızı üçe ayırmaktır:

1- Bembeyaz çamaşırlar: Genellikle beyaz olan çamaşırlar olan çarşaflar, havlular, iç çamaşırları ve çoraplar bir arada yıkanmalıdır. Beyaz çamaşırların beyazlığını korumak için uygun çamaşır deterjanı kullanın ve hepsini bir arada yüksek ısıda yıkayın.

2- Renkli-gri çamaşırlar: Boya verme ihtimali olan ama çok da koyu renkkli olmayan çamaşırlarınızı bir arada, renklerin canlılığını koruyan türde çamaşır deterjanı kullanarak ve orta ısıda yıkamalısınız. 40 derecenin üzerindeki programlar renkli çamaşırlarınıza da zarar verebilirler.

3- Koyu renkli çamaşırlar: En çok boya veren çamaşırlar en koyu renklileridir. Koyu renkli çamaşırlarınızı siyahların renklerini korumaya yönelik üretilen deterjanlarla yıkayabilirsiniz. Yine düşük ısılar kullanmak daha iyi olacaktır.

 

Yüksek ısıya dayanamayan çamaşırlara dikkat edin

Yünlü kumaşlar ve bazı keten türleri, yüksek ısıya maruz kaldıklarında lif yapıları bozulduğu için küçülürler; yani bizim tabirimizle, ‘çekerler’. En sevdiğiniz kazağın yıkandıktan sonra çocuk kazağına dönüşmemesi için en iyisi, kıyafetlerinizi yıkamadan önce genellikle etiketlerinde bulunan yıkama talimatlarını gözden geçirmektir. Bu talimatlarda kıyafeti ya da mefruşatı kaç derecede yıkamanız gerektiği yazılıdır. Eğer elinizde bu tür bir talimat yoksa ve kıyafetinizin çekebileceğinden endişeleniyorsanız, çamaşır makinenizi maksimum 40 derecede çalıştırın. Beyaz ve çekmeyen kumaştan yapılan çamaşırlarınızı gönül rahatlığı ile 60 derecede yıkayabilirsiniz. Saten, ipek ve benzeri hassas kumaşlar için ise 30 derecelik programlar en idealidir.

 

Makineyi doldurun; ama ağzına kadar değil!

Her çamaşır makinesinin bir kapasitesi vardır ve genellikle makinelerin kullanma talimatlarında kaç kiloya kadar çamaşır yıkayabilecekleri yazar. Elbette çamaşırlarımızı tartarak yıkamıyoruz, ancak kapasitenin üzerine çıkmamaya dikkat etmeliyiz. Makineyi tam dolu kullanmak, enerji tasarrufu sağlar. Bir seferde kullanılan su, deterjan ve elektrikle en çok çamaşırı yıkamak en ekonomik yoldur ancak çamaşırlarınızı makineye doldurduktan sonra elinizle kontrol ettiğinizde, üst kısımda elinizin rahatlıkla girebileceği bir boşluk olmasına da özen gösterin. Böylece çamaşır makinenizi çok zorlamamış ve ömrünü uzatmış olursunuz.

Çok fazla deterjan kullanmayın

Hazır olarak satılan çamaşır deterjanları, yumuşatıcılar ve leke çıkarıcıların üzerindeki kullanma talimatlarına dikkat etmelisiniz. ‘Daha çok deterjan koyarsam daha temiz olur’ diye düşünmeyin; fazla deterjan çamaşırlarınıza ve makinenize zarar verecektir. Kullandığınız tüm deterjanları ölçülü kullanmalısınız.

 

Kıyafetleri ters çevirerek yıkayın

Baskılı tişörtler, kot pantolonlar ve kumaş gömlekler ters çevrilerek yıkanmalıdır. Bu sayede giysilerin yalnızca iç yüzeyleri deterjana doğrudan maruz kalır, renkleri ve baskıları da korunmuş olur. Aynı zamanda kıyafetlerin üzerinde oluşabilecek deterjan izlerinden de kurtulmuş olursunuz.

 

El ütüsünü deneyin!

Eskilerin ‘el ütüsü’ dediği yöntemi duymuş muydunuz? Kıyafetlerin ve mefruşatın yıkandıktan sonra çok fazla kırışmaması için uygulayabileceğiniz bu şahane yöntem biraz zaman alır ama çok etkilidir. Çamaşırlarınız makineden çıktıktan sonra hepsini tek tek silkeleyin, kabaca katlayın ve üst üste dizin. Katlayıp koyduktan sonra elinizle düzelttiğiniz çamaşırları bir süre dinlendirdikten sonra astığınızda, her zamankinden çok daha az kırıştıklarını göreceksiniz. Özellikle havluları ve çarşafları ütülemek işinize gelmiyorsa, el ütüsü yöntemi ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz!

Sattığımız ürünlerin hangi kumaşlardan yapıldığını ve nasıl yıkanması gerektiğini merak ediyorsanız https://www.rahatgiyim.com/apps/help-center linkine tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar

Cevap ver

E-posta adresiniz gözükmeyecek. Zorunlu alanları lütfen doldurun. *